Dzień urodzin dziecka już coraz bliżej, a my zaczynamy zastanawiać się gdzie zorganizować urodziny? W domu? A może gdzieś indziej? Jeśli już wybraliśmy opcję w domu to zapraszamy do przeczytania poniższego wpisu. 

Urodziny w domu lub ogrodzie

Urodziny w domu lub przydomowym ogrodzie będą wspaniałym przeżyciem dla twojego dziecka i nie lada wyzwaniem dla Ciebie. Planowanie imprezy urodzinowej może być wspaniałą zabawą, podczas której możecie razem wykazać się kreatywnością.  Na początek porozmawiaj z jubilatem, o tym co go interesuje i w jakiej tematyce razem przygotujecie dekoracje ( o ile nie jest to przyjecie niespodzianka). Zaplanujcie razem menu, niech powie co lubi jeść najbardziej. Zróbcie razem zaproszenia. Zapytaj się w co lubi się bawić razem ze swoimi kolegami z przedszkola czy szkoły – zaplanujcie zabawy. Możesz w tej kwestii ułatwić sobie zadanie i wynająć animatorów Rycerskiego Zamku  do przeprowadzenia zabaw i pomocy w okiełznaniu dzieci. Jeżeli zdecydujesz się na nas na pewno dzień urodzin Twojego dziecka będzie niezapomniany.

Warto wiedzieć

 1. Przed organizacją urodzin – sprawdź jaka dysponujesz przestrzenią na zorganizowanie poczęstunku i zabaw, oszacuj maksymalna liczbę uczestników i pomyśl czy na przyjęciu również będą obecni rodzice, umów się na konkretna godzinę po odbiór dziecka, zastanów się nad tym czy znasz na tyle dzieci by przewidzieć ich zachowanie.
 2. Dekoracja – najważniejsze aby była zgodna z tematem. Jednakże pamiętajmy, aby nie przesadzić z jej ilością. Kilka atrybutów związanych z tematyką w zupełności wystarczy. Kolorowe balony, mnóstwo serpentyn i konfetti to jest to co dzieci uwielbiają. Dodatkowo ważne jest przygotowanie balonika dla każdego gościa, aby potem nie było potrzeby ściągania ich z dekoracji.
 3. Poczęstunek dla małych głodomorków potrzebujemy kolorowej zastawy tzn kubeczki, talerzyki itp., i oczywiście przekąski i  soki.  Wiadomo najszybciej schodzi to co niezdrowe: słodycze, chrupki, paluszki,delicje, popcorn i w ogromnych ilościach żelki, sok jabłkowy i woda smakowa truskawkowa.
 4. Odpowiednie przygotowanie pomieszczenia w którym mają odbyć się zabawy – tutaj z reguły pojawia się największy problem. Kilkoro dzieci potrafi naprawdę zaszaleć i mieszkanie po ich wizycie wygląda jak po przejściu huraganu. Dlatego pamiętajcie: postarajcie się wygospodarować jak największą ilość miejsca na zabawy, dla ok 10 dzieci najlepiej 5x5m, jeśli macie ogród to zróbcie trochę miejsca na rywalizację w drużynach i dobrze zabezpieczcie miejsca potencjalnie niebezpieczne 🙂
 5. Zaproszenia – oferta zaproszeń jest ogromna, można kupić gotowca lub wydrukować z Internetu, ale najfajniejsze są te robione własnoręcznie przez jubilata. Najważniejsze jest aby znalazła się na nich czytelna informacja o miejscu urodzin, dacie, godzinie, telefon kontaktowy do Was i  kto ma urodziny.
 6. Muzyka – najlepiej sprawdzają się piosenki z bajek takich jak np. Pingwiny z Madagaskaru, Shrek, Kraina Lodu, ale i stare hity takie jak „ Akademia Pana Kleksa” czy „ Smerfne hity”.
 7. Zabawy –  doradzam skorzystanie z usług doświadczonych animatorów, którzy zapewnią dzieciom moc atrakcji i wspaniałą zabawę. Jednakże jeżeli chcecie sami zorganizować czas wolny dzieciom podpowiadam kilka zabaw, które na pewno się sprawdzą:
  – rzut do celu – można wykorzystać pudełko do którego maluchy będą wrzucać piłeczki,
  – ciepło-zimno – klasyczna zabawa dzieciństwa,
  – kalambury – sprawdzą się w przypadku starszych dzieciaków,  hasła z kategorii bajki, filmy, zwierzęta sprawdzają się najlepiej,
  – piłka parzy- dzieci siedzą w kręgu i podają sobie piłkę/pluszaka/kapelusz z rąk do rąk podczas graniaz muzyki, w momencie zatrzymania muzyki, ta osoba, która ma piłkę/pluszaka w ręku odpada. Zabawa trwa aż do ostatniego uczestnika, który wygrywa.
 8. Drobny upominek – dawany każdemu uczestnikowi przyjęcia przy pożegnaniu (np. cukierek lub lizak z karteczką „dziękuję za wspaniałą zabawę”)
 9. Rodzice – poinformuj ich czy jest możliwość zostania na kawce czy też maja się ograniczyć do dostarczenie i odebrania dziecka

Mam nadzieję, że powyższe wskazówki pomogą Ci choć w jakimś stopniu stworzyć pomysł na urodzinki.

Pamiętaj, jeżeli ewidentnie przeraża Cię wizja spędzenia czasu sam na sam z gromadką dzieci, zorganizowania im zabaw, i zapewniania mnóstwo atrakcji zleć to animatorowi i śpij spokojnie